Debata we Wrocławiu: „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Posłuchaj podcastów

float_intro: images/ZDJECIA/aktualnosci/wolnosc_gospodarcza_debata3.png

Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz spółka celowa SWPS Innowacje zrealizowały projekt cyklu pięciu debat pt. „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Celem było spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami i zrzeszającymi ich organizacjami oraz rozmowa m.in. o społecznych i psychologicznych skutkach pandemii dla przedsiębiorców, odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, kryzysie praworządności, konsekwencjach wojny w Ukrainie. Zapraszamy do zapoznania się z trzecią debatą z cyklu. W najbliższych tygodniach na naszej stronie pojawią się nagrania z kolejnych debat.

Wystąpienia podczas wrocławskiej debaty

Trzecie spotkanie z cyklu odbyło się 10 maja 2022 r. w Concordia Design Wrocław. W debacie wzięli udział: Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia w latach 2002–2018), Monika Lewandowicz-Machnikowska (dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS), Mateusz Machaj (ekonomista i publicysta), Katarzyna Osadkowska (prezeska zarządu Hotelu Jakubus, współwłaścicielka Osadkowski Holding), Grzegorz Piątkowski (pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców) i Karolina Wójcik (dyrektorka zarządzająca spółką celową SWPS Innowacje). Spotkanie moderował dr. hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS i dziekan Wydziału Prawa w Warszawie.

Odsłuchaj całej debaty w serwisie YouTube

Otwarcie debaty (Karolina Wójcik, prof. Adam Bodnar):

Rafał Dutkiewicz:

Grzegorz Piątkowski:

Katarzyna Osadkowska:

Mateusz Machaj:

Monika Lewandowicz-Machnikowska:

Podsumowanie debaty:

O cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”

Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii COVID-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu, a także analiza kondycji polskich firm oraz ukazanie doświadczeń lokalnych przedsiębiorców w szerszym kontekście społeczno-gospodarczym była tematem cyklu debat organizowanych przez SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.

Debaty odbyły się w pięciu polskich miastach: w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Sopocie oraz Warszawie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele miejscowych środowisk społeczno-gospodarczych oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS. Sponsorem cyklu była Fundacja Wolności Gospodarczej, a partnerami: Family Business Network Poland, Pracodawcy RP, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pobierz raport końcowy z cyklu debat autorstwa dr. Dariusza Kowalskiego z Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.

Wszystkie debaty z cyklu

1. 29 marca 2022 r. – Poznań
  2. 4 maja 2022 r. – Katowice
  3. 10 maja 2022 r. – Wrocław
  4. 6 czerwca 2022 r. – Sopot
  5. 21 czerwca 2022 r. – Warszawa

Moderator panelu

Adam Bodnar
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Adam Bodnar
Dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Były Rzecznik Praw Obywatelskich (wrzesień 2015 r. – lipiec 2021 r.). W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Członek rad doradczych International IDEA, Liberties oraz World Organization Against Torture. Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kolonii.

Paneliści

Rafał Dutkiewicz

Przedsiębiorca i samorządowiec. Był aktywnym działaczem „Solidarności”, sekretarzem Komitetu Obywatelskiego, a w 1990 r. jego przewodniczącym. Prezydent Wrocławia w latach 2002–2018. Założyciel polskiego oddziału Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i innymi prestiżowymi orderami. Jest współtwórcą Radia Eska i laureatem nagrody im. księdza Józefa Tischnera za książkę „Nowe horyzonty”. Ma tytuł doktora z zakresu logiki formalnej.

Monika Lewandowicz-Machnikowska

Prawniczka, radczyni prawna. Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, polityki społecznej oraz pomocy socjalnej na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Naukowo zajmuje się regulacją prawną konkurencji w stosunkach pracy, czynnościami prawnymi prawa pracy, instrumentami prawnymi pozwalającymi godzić pracę z życiem rodzinnym, ochroną ryzyka socjalnego (np. starości czy niezdolności do pracy) oraz zwalczaniem ubóstwa. Pełniła funkcję mediatora w sporach zbiorowych.

Mateusz Machaj
dr hab., prof. UWr
Mateusz Machaj

Ekonomista i publicysta, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, założyciel Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Autor m.in. podręcznika do podstaw przedsiębiorczości "Wolna przedsiębiorczość" oraz książki popularnonaukowej "Gwiezdne wojny a filozofia polityki".

Katarzyna Osadkowska

Prezeska zarządu Hotelu Jakubus, współwłaścicielka i członkini zarządu Osadkowski Holding odpowiedzialna za obszar zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR i wizerunek. Wcześniej pracowała ponad 10 lat w obszarze HR w spółce Osadkowski SA. Absolwentka SWPS w Warszawie. Jako pasjonatka firm rodzinnych i nowoczesna feministka wspiera kobiety w realizacji własnych ambicji zawodowych.

Grzegorz Piątkowski

Pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przy instytucjach unijnych, dyrektor Wydziału Analiz Biura Rzecznika MŚP.

Karolina Wójcik

Dyrektorka zarządzająca spółką celową SWPS Innowacje.

• SWPS Innowacje
  • Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS