BIO Agnieszka Przybyła-Dumin

Agnieszka Przybyła-Dumin

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: folklorystyka, etnografia, kulturoznawstwo, absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, kierownik Działu Nauki Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, pracownik merytoryczny Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Autorka trzech publikacji książkowych i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktorka pięciu tomów opartych na etnograficznych badaniach terenowych własnych i współrealizowanych. Twórczyni i realizatorka licznych projektów badawczych mających na celu zarchiwizowanie, zrozumienie i zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Wśród jej zainteresowań naukowo-badawczych znajduje się kultura tradycyjna i współczesna ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. Znaczące miejsce zajmuje także analiza sposobów myślenia charakteryzujących poszczególne grupy etniczne czy światopoglądowe, problematyka odbioru i rozumienia „Innego-Obcego” oraz biologicznych i społeczno-kulturowych aspektów ludzkiego funkcjonowania.