Polacy w Jerozolimie – nieznany epizod z najnowszej historii świętego miasta

float_intro: images/ZDJECIA/aktualnosci/Jerozolima_pejzaz.jpg

W czasie II wojny światowej brytyjska Palestyna była jednym z największych ośrodków polskiego uchodźstwa. Znalazły tam schronienie dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy i cywili, w tym najbardziej znani politycy, dziennikarze i artyści. Zapraszamy na wykład dr. Marka Suchara, który przybliży ich niezwykłe historie.

11 stycznia 2024
Sopot

Odkryj nieznane karty historii

Wiele osób nie wie, że w czasie II wojny światowej Jerozolima przeszła ciekawy „polski epizod”. W Palestynie, wówczas pod brytyjskim mandatem, schroniło się wielu polskich uchodźców, w tym żołnierzy Polskiej Armii na Wschodzie oraz wybitnych przedstawicieli przedwojennego polskiego życia politycznego, naukowego i artystycznego.

Dr Marek Suchar przybliży okoliczności historyczne, w których splotły się polskie i żydowskie losy w nie tak dawnej przeszłości, a także zaprezentuje zdjęcia „polskich miejsc” w Jerozolimie.

Poznaj losy sławnych Polaków w Jerozolimie

Bohaterami wykładu będą między innymi:

• Władysław Anders – generał, dowódca Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie podczas II wojny światowej;
  • Melchior Wańkowicz – pisarz, dziennikarz i reporter, autor wielu książek;
  • Władysław Broniewski – poeta, żołnierz i tłumacz, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego socrealizmu;
  • Roman Brandstaetter – poeta, eseista i krytyk literacki;
  • Jerzy Giedroyć – dziennikarz, publicysta, wydawca polskiego emigracyjnego miesięcznika „Kultura”;
  • Józef Czapski – malarz, pisarz, major Wojska Polskiego;
  • Hanka Ordonówna – pisarka, aktorka, najpopularniejsza polska artystka estradowa w okresie międzywojennym.

Wykład poprowadzi

Marek Suchar
Marek Suchar

Doktor psychologii, nauczyciel akademicki, badacz historii i kultury Jerozolimy. Absolwent studiów judaistycznych oraz studiów z zakresu archeologii biblijnej w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej. Autor pięciu książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii i współczesności Izraela. W latach 2010–2022 prowadził wykłady i prelekcje m.in. dla Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie RP, na Uniwersytecie Otwartym przy Żydowskiej Gminie Wyznaniowej w Gdańsku oraz w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej i Fundacji Bente Kahan we Wrocławiu. Od 2022 r. jest kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych judaistyka stosowana na Wydziale Psychologii w Sopocie USWPS.

Zapisz się na wykład!

Judaistyka stosowana na USWPS – budujemy mosty między kulturami

Pasjonuje cię kultura żydowska? Możliwe, że zainteresują cię nasze studia podyplomowe z judaistyki stosowanej. Weź udział w fascynujących zajęciach z historii, religioznawstwa, socjologii, filozofii, politologii, kultury i sztuki. Kładziemy szczególny nacisk na obszary przenikania się elementów żydowskich i polskich. W trakcie studiów nie tylko zgłębisz historię i poznasz współczesne życie Żydów, lecz także rozwiniesz praktyczne umiejętności przydatne m.in. w branży edukacyjnej i turystycznej.

Styczniowe spotkanie z kierownikiem studiów, dr. Sucharem, stanowi doskonałą okazję do bliższego zapoznania się z kierunkiem.

Kierunek

Judaistyka stosowana

na uczelni
Sopot podyplomowe poznaj szczegóły