Pierwsza pomoc dla psów

float_intro: images-old/2015/Aktualnosci/pierwsza-pomoc.jpg

Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, autorka książek specjalistycznych oraz wielu pozycji dla dzieci o psach, koniach służbowych i śladach kryminalistycznych, tym razem z Katarzyną Dębską stworzyła publikację na temat pierwszej pomocy dla psów. Jest to poradnik przeznaczony dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Możemy tu znaleźć liczne wyjaśnienia i praktyczne wskazówki dotyczące takich zagadnień pomocy przedweterynaryjnej, jak sztuczne oddychanie, bandażowanie czy wyjaśnienia zachowań naszego pupila, które mogą być związane z daną chorobą lub brakiem witamin.

Praktyczny poradnik pierwszej pomocy przedweterynaryjnej

„Publikacja adresowana jest do wszystkich, pod których opieką jest pies i którzy są gotowi do pomagania mu, kiedy coś złego się przytrafi. To ważne, żeby informacje o udzielaniu pierwszej pomocy mieć wcześniej, a nie szukać dopiero w nagłym przypadku. Sama przekonałam się o tym, jak ważne jest posiadanie telefonu do weterynarza i podstawowych leków, które można podać psu, kiedy zachoruje.

W książce pokazujemy też sytuacje, które przytrafiły się psom na służbie. Wszystko po to, by kolejnych wypadków uniknąć” – mówi dr Joanna Stojer-Polańska1.

książka Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum.

258 joanna stojar polanska

dr Joanna Stojer-Polańska – kryminalistyk. Bada ciemną liczbę przestępstw, które nie są ujęte w statystykach kryminalnych wskutek nieujawnienia ich przez organy ścigania. Zajmuje się analizą przypadków zgonów, przy których możliwe są różne wersje śledcze: zabójstwo, samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. W ramach konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej realizowała projekt „Kryminalistyka, czyli rzecz o szukaniu śladów oraz zwierzętach na służbie”. Jest współautorką interdyscyplinarnej publikacji „Samobójstwa. Stare problemy. Nowe rozwiązania” (2013). Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia poświęcone aspektom kryminologicznym i kryminalistycznym ciemnej liczby przestępstw. Autorka książek o przypadkach kryminalnych oraz zwierzętach na służbie. Za swoją działalność otrzymała prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki 2020.

1 Fragment rozmowy dla portalu spoleczenstwo.com.pl