Wpływ rozumienia posiadanej władzy i związanej z tym reaktywności sercowo-naczyniowej na twórcze rozwiązywanie problemów.
realizowany

dyscyplina: psychologia
jednostka: Uniwersytet SWPS
lokalizacja: Poznań
okres realizacji: 2022 2023 2024 2025

Naukowczyni z Uniwersytetu SWPS, dr Jolanta Enko, bada związek między władzą lub stanowiskiem kierowniczym a kreatywnością, którą należy wykazać się przy rozwiązywaniu problemów w zespole/miejscu pracy.

Założenia projektu

Według głównej hipotezy tego projektu postrzeganie władzy jako szansy (w przeciwieństwie do postrzegania jej jako odpowiedzialności) pozwala przewidywać wyższy poziom kreatywności w rozwiązywaniu problemów, w czym pośredniczy wzorzec sercowo-naczyniowy wyzwania.

Numer projektu: 2021/43/D/HS6/01048

Wyniki badania pomogą zrozumieć czynniki, które sprzyjają rozwiązywaniu problemów w kreatywny sposób przez osoby posiadające władzę, np. na stanowiskach kierowniczych. Samo kierowanie zespołami ludzkimi stwarza możliwość pojawienia się wielu zadań i problemów, które nie mają jednego, właściwego rozwiązania, ale można sobie z nimi poradzić na wiele sposobów. Kreatywność może zatem podnieść jakość proponowanych strategii i rozwiązań.

Enko, Jolanta kierowniczka projektu
poznan
psycholożka
Instytut Psychologii
[]
dr Jolanta Enko

Metodologia

W celu sprawdzenia hipotez badawczych zaplanowano dwa badania online (w sumie 1000 uczestników) i jedno badanie laboratoryjne (300 uczestników) obejmujące ciągły, nieinwazyjny pomiar aktywności układu sercowo-naczyniowego. Pomiary fizjologiczne oferują wiele korzyści w stosunku do tradycyjnych metod samoopisowych i eksperymentalnych, takich jak możliwość ciągłego monitorowania reakcji uczestników (bez błędów związanych np. z niedoskonałościami pamięci uczestników lub potrzebą aprobaty społecznej).

Temat ten jest ważny ze względu na to, jak powszechne są korzyści płynące z kreatywności, zarówno dla ludzi, którzy mają władzę, jak i dla tych, którzy są zależni od ich decyzji i pomysłów. Wyniki tego projektu będą również interesujące dla specjalistów nie tylko z dziedziny psychologii, ale praktycznie we wszystkich kontekstach, w których osoby posiadające władzę społeczną muszą podejmować decyzje i rozwiązywać problemy, zwłaszcza problemy słabo ustrukturyzowane, takie jak często bardzo złożone problemy natury społecznej.