„Mediacja w rozwiązywaniu indywidualnych sporów pracowniczych. Ujęcie modelowe”

float_intro: images/ZDJECIA/nowosci-wydawnicze/mediacja_ksiazka_antolak-szymanski.jpg

Monografia dr Katarzyny Antolak-Szymanski analizuje mediację jako alternatywną metodę rozwiązywania sporów pracowniczych, badając polskie, międzynarodowe oraz unijne regulacje dotyczące tej formy rozwiązywania sporów. Zawiera rozważania pomocne również dla mediatorów i prawników.

Dla niewtajemniczonych

Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów z pomocą osoby trzeciej, nazywanej mediatorem. Mediator jest w pełni neutralny; pomaga stronom znaleźć wspólny grunt, przeprowadzić konstruktywne rozmowy i osiągnąć satysfakcjonujące porozumienie bez angażowania sądu. Proces ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny.

Skarbnica wiedzy o mediacji

Książka dr Katarzyny Antolak-Szymanski przedstawia w sposób kompleksowy i aktualny stosowanie mediacji w indywidualnych sporach pracowniczych.

Opracowanie stanowi całościową analizę problematyki rozwiązań prawnych oraz funkcjonowania mediacji w indywidualnych sporach pracowniczych w Polsce. Celem publikacji jest zbadanie modelu dopuszczalności mediacji w tego rodzaju sporach, z uwzględnieniem ich specyfiki oraz form rozwiązywania.

z opisu od wydawcy

Monografia koncentruje się na podstawach prawnych mediacji – od przepisów krajowych po regulacje unijne i międzynarodowe. Autorka wychodzi od pojęcia „spory pracownicze”, a następnie analizuje różne modele ich likwidacji – od tradycyjnych metod sądowych po innowacyjne podejścia. Dzięki lekturze zgłębisz również genezę alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) oraz polski model mediacji, z uwzględnieniem specyfiki sporów wynikających ze stosunku pracy. Rozdział po rozdziale zapoznasz się z zagadnieniami i problemami związanymi ze stosowaniem mediacji w sporach z zakresu prawa pracy – zarówno tych indywidualnych, jak i zbiorowych.

Rekomendowana pozycja dla teoretyków i praktyków mediacji

Publikacja oferuje nie tylko teoretyczne podstawy, lecz także praktyczne wyjaśnienia, co czyni ją przydatną lekturą dla osób związanych z tematem mediacji naukowo lub zawodowo, w tym mediatorów, sędziów, pełnomocników procesowych oraz specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi.

Opracowanie ukazało się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, przy wsparciu i pod patronatem Uniwersytetu SWPS. Dowiedz się więcej o książce

O autorce

Katarzyna Antolak-Szymanski
Katarzyna Antolak-Szymanski

Doktor nauk prawnych, mediator, radca prawny. Bada alternatywne metody rozwiązywania sporów (ADR) i prawo pracy. Popularyzuje mediację jako sposób rozwiązywania konfliktów. Jest inicjatorką cyklicznych konferencji w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji na Uniwersytecie SWPS. Pełni funkcję starszego asystenta sędziego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jest autorką i współautorką publikacji dotyczących mediacji oraz prawa pracy. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia na temat prawa pracy i alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji. Kieruje Studencką Poradnią Prawną Uniwersytetu SWPS, w której opiekuje się merytorycznie Sekcją Prawa Pracy.

Chcesz zostać mediatorem? Sprawdź nasze studia i szkolenia!

Zapisz się na studia podyplomowe

Na studiach podyplomowych z mediacji i negocjacji poznasz techniki rozwiązywania konfliktów stosowane przez profesjonalnych mediatorów i negocjatorów. Zdobędziesz niezwykle przydatne umiejętności, które wielokrotnie zaprocentują w twojej pracy i życiu osobistym. Inwestycja we własny rozwój zawsze się zwraca!

Kierunek

Negocjacje i mediacje

na uczelni
Warszawa podyplomowe poznaj szczegóły
Kierunek

Negocjacje i mediacje w organizacjach i biznesie

hybrydowo
Wrocław podyplomowe poznaj szczegóły

Interesuje cię inny kierunek? Zapoznaj się z pełną ofertą studiów podyplomowych

Wybierz szkolenie dla siebie

Uniwersytet SWPS oferuje nie tylko studia, lecz także szeroką gamę szkoleń. Jeśli chcesz w krótkim czasie znacznie poszerzyć swoją wiedzę o prowadzeniu mediacji, a także rozwinąć praktyczne umiejętności w tym zakresie, nie zwlekaj – zapisz się na jedno z naszych szkoleń!

Od psychologii, przez sztuczną inteligencję, po warsztaty sprzedażowe – mamy kursy dla każdego! Wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i celom rozwojowym. Zobacz ofertę szkoleń

Zobacz inne aktualności